Інтерв'ю

Ірина Діденко: “Підхід до розкриття злочинів буде комплексним”

Офіційне представлення нового прокурора Львівської області Ірини Діденко відбулося всередині жовтня. У перші дні на свої посаді Ірина Діденко заявила, що “Нам доведеться працювати у дуже складний період реформування прокуратури. Але будь-які зміни – це також шанс зробити щось якісно нове. Ми плануємо побудувати прокуратуру європейського зразка. Хто як не Львівшина має стати першою, де це вдається? Тому робимо ставку на результат”.

Сьогодні у студії ДУЖЕ радіо у програмі “Ідея міста” з Назарієм Брезіцьким, новопризначений прокурор області розповідала про перші кроки на своїй посаді.

Довідка: Ірина Вікторівна Діденко, 1986 року народження, закінчила Одеську національну юридичну академію. В органах прокуратури працює з квітня 2008 року, спочатку в прокуратурі Івано-Франківської області, а згодом переведена на керівні посади в Генеральну прокуратуру України.

 • В основному прокурори вони такі великі, поважні, сивоголові. Вони слухали, але мало, що відповідали. І за ті кілька хвилин, які ми поговорили, то кидається в очі ваша відкритість. Ви вже більше двох тижнів на новій посаді, тому скажіть, які ви зробите перші кроки, а також, що побачили на новому місці у прокуратурі Львівської області?
 • Ми дійсно дуже серйозно міняємо підхід до роботи органів прокуратури, до прокурора, як до особистості та системи, в цілому. Особисто я обрала такі перші кроки, як відкритість та спілкування з нашим суспільством. Чому це важливо? Тому, що люди не довіряють прокурорам, люди не знають чим займається прокурор. Прокурор не знає, що зробити, щоб люди йому довіряли. Оця невизначеність та відсутність комунікації не сприяє роботі на результат. Тому, в першу чергу, це спілкування з громадськістю, в другу чергу – це реформа відповідно до нового закону про прокуратуру. Крім того, з перших днів я помітила, що є дуже багато справ, в яких не поставлена крапка. Тобто вони розпочаті, вони розслідуються певний час, але в них немає остаточних рішень. Нам потрібно брати на себе відповідальність і ставити цю крапку. Якщо там немає складу злочину – то закривати справу, якщо є – не боятись та направляти до суду. Крім того, Львів це не одне місто. Я хочу відвідати інші міста Львівщини, щоб поговорити з прокурорами та людьми, і обговорити ту тематику й шляхи – як ми можемо вирішити наявні проблеми.
 • Яка би мала бути прокуратура, і який мав би бути контакт із суддею, щоб прокурор не отримував забагато влади, і був справедливий суд?
 • Ситуація дійсно змінюється, за останні роки почав діяти закон про запобігання корупції з 2015 року, і з того часу почав збільшуватися відсоток виправдальних вироків. Це пов’язано з нормою у законі, яка називається конфлікт інтересів. Зараз прокурор вже немає права зайти до судді, проговорити якісь питання чи якусь позицію, тому що, якщо інша сторона побачить такі дії то це може стати підставою до складення заяви про порушення пов’язаного з корупцією. Залишається досі такий підхід, і ми спробуємо це змінити, коли прокурор направляв справу до суду лише тоді, коли мав 99% впевненості в тому, що вирок буде обвинувальний. А от велика кількість справ де є докази, але вони підлягають певним сумнівам і мають десь приблизно 70-80%, то прокурори завжди боялися. Чому боялися? Тому, що система завжди була вертикальна. Коли прокурор отримував оправдальний вирок, то одразу починалось службове розслідування, причини, некомпетентність прокурора, чому він скерував без достатніх доказів справу та інші претензії. Зараз такого вже немає, тому ми потрохи відходимо від такого радянського рудименту.
 • Тобто відсоток виправдальних справ збільшиться?
 • Так, і це нормальна європейська практика. Там приблизно 25% виправдальних вироків.
 • Які на сьогодні у вас пріоритетні справи?
 • Перше рішення, коли я отримала посаду у Львові, це була зустріч з громадськими активістами, щоб вони підкреслили проблематику у регіоні, і я дуже їм вдячна, що вони відгукнулись на це. Ми зустрілися з ними і обговорили низку питань. Серед них були проблеми незаконних забудов, рейдерства, і не просто озвучено, а було передано ряд матеріалів, і погруповано для детального вивчення разом з іншими органами, тому, що у нас все-таки вузька спеціальність. На жаль, не всі знають, що прокурор відповідає виключно за законність дій під час кримінального провадження. Але ми запрошуємо інші компетентні органи і основний наш підхід, який буде точно відрізнятися від попередніх – це те, що він буде комплексний.
 • Працюючи в будь-якій сфері, є люди, які псують загальне враження про неї. Ви свого часу розслідували справу “діамантових прокурорів”, отож скажіть, чи ви дасте раду з тими прокурорами, які дійсно жили за рахунок хабарів і псували імідж прокуратури?
 • Попередній досвід дає, як мінімум, уявлення про мою нульову толерантність до корупції, особливо, в органах прокуратури. Якщо в когось є якась інформація щодо прокурорів, то я з радістю опрацюю ці звернення особисто, мої двері відкриті до таких заяв, адже ми працюємо на результат. Одиничними випадками важко викорінювати корупцію, тут потрібен комплексний підхід, як кримінальними провадженнями так і реформами. Зараз це йде з Генеральної прокуратури, там проходить тестування у п’ять етапів, в тому числі і тестування чесності. Я абсолютно переконана, що не доброчесні не пройдуть цей відбір. Якщо брати справу “діамантових прокурорів”, а її так назвали не через діаманти, а через розголос, її так охрестили журналісти, то важко було у таких аспектах. По-перше – велика сума грошей, по-друге – суб’єкт, тому, що ніхто ще не мав такого суб’єкта, як перший заступник начальника слідчого управління генеральної прокуратури і заступник прокурора Київської області. Ніхто ніколи не заходив з обшуком до генеральної прокуратури, тому просто було неочікувано. І третє – це фахова документація, тому, що та передача коштів відбувалася через посередників. В таких випадках часто всі лякаються і не доводять справу до кінця. Вони бояться втратити докази, втратити гроші, йти далі, тому беруть лише посередника. Я зараз шкодую, що громадськість певною мірою втратила інтерес до цієї справи. Вона досі в суді й не закрита. Мене тішить, що зараз справу передали в антикорупційний суд. В мене є надія, що нарешті, хай навіть і довше, але в цій справі винесуть законний вирок.
 • Ви зауважили, що у Львові є багато незавершених справ. Скільки часу у вас тривала робота з прокурорами, аби відправити справу до суду?
 • За великим рахунком, досудове розслідування, а нам було важко, тому що нам не сприяли в цій справі, тривало пів року. І справа з січня 2016 року і по сьогоднішній день у суді.
 • Чи маєте ви досвід, аби відрізнити, де справді є громадська думка. А де є інтереси третіх осіб?
 • Насправді, це видно одразу по об’єктивності зібраних матеріалів. У мене є досвід роботи з громадськістю, який я хочу поширити на Львівщині. Якщо громадськість починає діяти спільно з прокурором, то це ознака того що люди починають вірити в закон та справедливість. Генеральна прокуратура, спільно з громадськими організаціями які підписали меморандум про співпрацю, давали реальний результат коли працювали спільно.
 • Що вам потрібно отримати від держави, аби побудували роботу так, як ви це бачите?
 • За великим рахунком, мені потрібно те, що зараз вже запроваджене. Наше основне завдання – це довести до кінця те, що вже було анонсовано. Якщо буде поєднано довіру, час та правильне втілення реформи, то все буде гаразд.
 • Скажіть, які сьогодні є зарплати в прокурорів? Чи це не у вашій компетенції?
 • Це публічна інформація, тут ніякого секрету в нашій зарплаті немає, і я не розумію навіщо з того робити секрет. Зараз зарплати знизились, адже в нас забрали звання, скасовані положення про класні чини, ми вже без погон. Це раніше була хороша надбавка до зарплати, але тепер її не буде. Моя заробітна плата сягне 30 тисяч гривень, зарплата місцевого прокурора орієнтовно – 22 тисячі гривень, зарплата державного службовця в діапазоні від 11 до 20 тисяч гривень. Чи вона достатня та зарплата? Я думаю, що ні. Але з іншого боку, ми прекрасно розуміємо, що економіка в державі зараз така, що поки не здатна собі дозволити таку розкіш, щоб нам негайно підняти зарплату. Якщо ми покажемо ефективність, і будуть реформи впроваджуватись, то я переконана, що й зарплати будуть підніматись.

Comment here