Інтерв'юАктуальне

Які політичні зобов’язання для України несе Формула Штайнмайєра

1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна погодила так звану “формулу Штайнмаєра” щодо виборів на окупованому Донбасі і пояснив, що вони пройдуть лише після виведення всіх військ і за Конституцією та законами України. Такі слова гаранта викликали неоднозначну реакцію у громадськості.

Які політичні зобов’язання для України несе Формула Штайнмайєра розповів політолог Андріян Фітьо у щопонеділковій програмі «Ідея міста з Назарієм Брезіцьким» на «ДУЖЕ радіо».

Назарій Брезіцький: Ви за останні кілька років періодично відвідуєте Схід, і ,власне, перебували там останні 2-3 місяці. Розкажіть про своє перебування на Сході?

Андріян Фітьо: Нині, якщо порівнювати з тим, що я бачив наприкінці 2014 – початку 2015 року, набагато краще. По-перше, прихильників України було приблизно 20%, невизначених – 40%, решта 40% були налаштовані проти України. Сьогодні ця ситуація змінилась у зворотньому напрямку – 40% підтримує українську сторону, і лише відсотків 20% негативно ставляться до України. Тобто прихильників України значно побільшало на Сході. Це все завдяки нашим реформам та наданню технічної допомоги світовою спільнотою. По-друге, покращується якість життя населення.

Назарій Брезіцький: Які конкретно інструменти сприяють цьому? Наприклад, інфраструктурні ви назвали, а соціальні, які програми? Можливо, якісь програми для бізнесу?

Андріян Фітьо: На Донбасі й була висока якість життя. Зараз, якщо ми говоримо про середню зарплату шахтаря, це становить приблизно 30-35 тисяч гривень, обслуговуючий персонал шахти має 20-25 тисяч гривень. Тобто, платоспроможний рівень на Сході досить високий. Зараз особлива увага та допомога надається тим, хто безпосередньо близько знаходиться до лінії фронту. Є різні наші та міжнародні програми, які допомагають започаткувати власний бізнес, або продовжувати та успішно вести. Це все бізнес у сільському господарстві, у виробництві товарів, дрібних ремеслах. Надаються гранти на безповоротних засадах у розмірі 150-180 тисяч гривень.

Назарій Брезіцький: Ці кошти може отримати громадянин України, як інвестицію від виробництва?

Андріян Фітьо: Це для започаткування бізнесу у сфері послуг, економіки, у сфері виробництва різних дрібничок, наприклад, виробів з глини. Дуже багато людей на Сході починають зі створення тепличного господарства, продукування курей, яєць, молочної продукції. Сільськогосподарська індустрія на Донбасі дуже активно розвивається.

Назарій Брезіцький: Цих грошей достатньо, аби створити невеличкий сільськогосподарський бізнес, та їх мало, щоб створити серйозніший бізнес. Чи є програми на значні суми?

Андріян Фітьо: Звичайно, є програми на суми від 1 до 5 мільйонів гривень. Вони спрямовані вже на середній бізнес.

Назарій Брезіцький: Це реально працює? Зазвичай, на такі гранти є інші вимоги, потрібно показати гарантії та бізнес план?

Андріян Фітьо: Воно виглядає так, що ти маєш бути співучасником проекту та до 30% зробити власного внеску. Це може бути твоя праця, твоє майно, це можуть бути виробничі площі, які задіяні до виробництва. Насправді, якщо ми говоримо про лінію фронту – людина, яка започаткувала там свій бізнес буде боронити свою територію. Це великий приклад для людей з окупованих територій про те, що життя покращується і це також один з елементів повернення окупованих територій до України.

Назарій Брезіцький: Якщо говорити про Формулу Штайнмаєра, у нас є лінія фронту, і тут передбачається, що ми та наші загарбники відводять свої війська. Колись місцеве населення було налаштовано проти України, а зараз ситуація змінилася. Економічні умови покращилися. Раніше не було інфраструктури, бізнесу, людей, а сьогодні – все це є і є інвестиції. Ми вже наблизилися до того рівня, щоб запустити Формулу Штайнмаєра. Отже, чи нам варто ще зачекати? Чи ця формула є абсолютно невірним засобом вирішення питання агресії на Донбасі?

Андріян Фітьо: Я, як політичний оглядач, вважаю, що “формула Штайнмаєра” є досить абстрактною річчю. Справа в тому, що це є певна консенсусна модель, яка узагальнює один з пунктів Мінських угод. Це певна послідовність дій, і вона полягає у відведенні військ, проведенні виборів та легітимізації цих виборів. Моя думка, що це потрібно було починати раніше, і цей процес був започаткований. Я вважаю, що неправильно трактувати ситуацію, як особливий статус Донбасу. Ми спотворюємо законодавство, згідно якого має бути відновлений мир на тих територіях. У нас є закон про особливості здійснення місцевого самоврядування в деяких районах Луганської та Донецької областей. У чому його особливість? Справа в тому, щоб це запровадити, “Формулу Штайнмаєра”, я б сказав, що це були домовленості Порошенка та Путіна, а нову назву їм приніс вже Лавров. Для цього в Україні мали бути здійснені конституційні зміни, і ви можливо пригадаєте 2015 рік, коли така процедура голосування проводилася, а це досить тривалий процес, це і Верховна Рада, і Конституційний Суд, і потім знову Верховна Рада. В той період загинуло чотири нацгвардійця, що спричинило зупинку процесу легітимізації у законодавстві цих особливостей здійснення місцевого самоврядування. Вважаю, що процес на сьогодні є необхідний, але Україна досить серйозно посилюється в економічних реформах, і зараз змінилася влада, президент, парламент. Зараз, якщо ми почнемо відводити війська, почнемо ось ті турбуленції, плюс ще переговори щодо земельної реформи і інші нюанси, які розбалансовують ситуацію в Україні. Це не наш сценарій. У цьому більше зацікавлена Росія.

Назарій Брезіцький: Ви запропонували свою формулу місцевого самоврядування в Донецьку та Луганську. Отож, яку б ви хотіли бачити модель управління на цих територіях?

Андріян Фітьо: У 2015 році були започатковані процеси децентралізації і це була відповідь на ідею “Рускава міра” про федералізацію України. Відповіддю нашої країни було те, що ми унітарна держава і здійснюємо децентралізацію. Навпаки, ми даємо територіям більше повноважень. Для того, щоб ми могли приводити в дію ті повні зміни до законодавства, треба було зробити зміни до законодавства. Я наголошую на тому, що потрібно зробити інститут префектів. Вони будуть стежити, щоб місцеві ради не порушували законодавства. Таким чином, місцева рада своє рішення передає префекту, і там він вирішує, чи зможе місцева рада прийняти це рішення.

Назарій Брезіцький: В межах “формули Штайнмаєра”, який статус можна надати окупованим територіям України?

Андріян Фітьо: “Формула Штайнмаєра” не стосується Автономної республіки Крим, а вона стосується виключно Донбасу. Для початку, на Сході потрібно провести вибори, а це зараз зробити дуже важко. Всі ми знаємо, що з боку Росії можна очікувати будь-які провокації. Тоді ці вибори можуть не визнати. На мій погляд, треба або залишати цю ситуацію такою як вона є, при цьому відновлюючи економічну базу, і тоді з позиції сили диктувати власні умови. Або проводити вибори, але чесні, згідно українського законодавства. На мій погляд, якби Росія сказала: “так, дійсно, ми вибачаємося за інформаційну агресію та за військово-політичну агресію, адже це в першу чергу була інформаційна агресія”, – то лише тоді б можна було говорити про якісь зміни. Також я вважаю, що потрібно культурними заходами проводити українізацію на цих територіях. Це, наприклад, може бути якийсь музичний фестиваль, з українською піснею, українськими конкурсами.

Назарій Брезіцький: Ви також згадали тему економічної ситуації у Росії, тому скажіть, який рівень життя у Росії, і який рівень життя на окупованих територіях?

Андріян Фітьо: Ми можемо порівнювати останні умови. Справа в тому, що Газпром безоплатно постачає газ на окуповані території. І на окупованих територіях через це кажуть: “от нам Росія все дала. Однак давайте подумаємо, хто буде компенсовувати ці витрати”. Зрозуміло, що Росія не полишає своїх амбіцій щодо окупації всієї території України. Потім ми всі будемо розраховуватись за все те паливо та енергоносії. Тому важко порівнювати. В принципі, в Донецьку живуть непогано, мені розповідали, що транспорт ходить, все працює. Але я сумніваюсь, що це стосується менших міст на окупованих територіях. Що стосується Росії, то у її економіки зараз можна побачити спад. Ті санкції все-таки дають свою ознаку, більше того, неправильна політика влади призвела до того, що у Росії значний час спостерігається рецесія, і ми бачимо який спад іде у виробництві, у доходах населення. Тому, на мій погляд, “формула Штайнмаєра” запущена керівництвом Росії для скасування санкцій та притоку нових інвестицій у зв’язку з цим.

Comment here