Інтерв'ю

Богдан Рабешко: “У нашій державі проводиться недостатня політика щодо охорони культурної спадщини”

Цьогоріч влітку Богдан Рабешко, голова ГО “Громадський рух “Європейське місто”,  ініціював петицію, аби зберегти пам’ятку культурної спадщини Львова, костел Матері Божої Шкаплерної та монастир Кармелітів босих.

У прямоефірній програмі ІДЕЯ МІСТА з Назарієм Брезіцьким на ДУЖЕ радіо громадський активіст розповів про цінність пам’ятки для міста.

На території колишнього заводу ЛАЗ є костел Матері Божої Шкаплерної та монастир Кармелітів босих. Розкажіть про історію цього місця?

Мені було боляче роками спостерігати, як ця пам’ятка архітектури була в занепаді. Це була сакральна споруда, яка колись використовувалася за призначенням, але чомусь про неї забули з розпадом радянського союзу. Таким чином, вона була приватизована ЛАЗом. Після закінчення Другої світової війни та приходу радянських військ до Львова, багато істориків стверджують, що на території костелу було замордовано велику кількість львів’ян. Наприкінці 1945 радянська влада змусила покинути костел орден Кармелітів босих. І коли на цій території почалося будівництво Львівського автобусного заводу, то в цій споруді заклали будинок культури працівників автобусного заводу, а в монастирі були облаштовані  квартири для працівників.

Як довго ви займаєтесь цією темою?

Грунтовно я займаюсь цим з 2014 року. Мене зворушили деякі картини. Я бачив, як іноземні туристи ходили біля цього монастиря та костелу. Але це була закрита територія, тож вони не мали туди доступу. Мене вражав той факт, що польські, німецькі, французькі туристи виходили з автобуса, ставали на коліна, в болото, і починали молитися будучи просто біля костелу, навіть не потрапивши до нього. Я зацікавився, чому так відбувається. Під час приватизації, яка відбувалася на початку 2000-х років, цей костел був поділений між Укравтобуспромом та Львівським автобусним заводом. Цей автобусний завод хочуть забудувати новими будинками. Маю таку інформацію, і в цього костелу мала би бути одна доля – його б зруйнували, бо ніхто б в ньому не будував би готель, супермаркет чи інший комплекс. Я почав процес віднесення цієї сакральної будівлі до статусу пам’ятки архітектури. У 2015 році я звернувся до львівських депутатів по допомогу. Інспектори з міського управління історичного середовища не змогли попасти. Я зв’язався з керівництвом Укравтобуспрому та зміг їх туди провести, аби все пофотографувати, записати. Після того було створено облікову документацію. Наприкінці 2015 року на комісії було оголошено, що костел Матері Божої Шкаплерної  та монастир Кармелітів босих є нововиявленою пам’яткою архітектури.  Пізніше вся документація була передана до Києва в Міністерство культури, і тоді будівлю внесли в державний реєстр пам’яток архітектури.

Скільки часу ви витратили на те, щоб костел Матері Божої Шкаплерної та монастир Кармелітів босих визнали пам’яткою архітектури?

У нашій державі проводиться недостатня політика щодо охорони культурної спадщини. Це довгий процес, щоб визначити будівлю, як історичну спадщину. Перше – ініціатор, Друге – міська рада дає дозвіл на виготовлення облікової документації, інспекція дає висновок. Далі обласна адміністрація, при якій сформований дорадчий орган, який визнає чи ця будівля є пам’яткою архітектури. Після того вся документація передається в Міністерство культури. Цей процес на місцевому рівні зайняв чотири місяці. А подальший процес в міністерстві (а там потрібно було лише внести будівлю в реєстр) зайняв два роки.

Кому сьогодні належить будівля та чи є юридичні інструменти, аби розпоряджатися її подальшою долею?

Ця будівля після того, як опинилась в реєстрі, почала бути під охороною закону. Її не можна знести, забудувати та робити інші схожі дії. Власник цієї споруди забов’язаний підписати охоронний договір з міською владою. Але він чомусь зараз не хоче цього робити. Міська влада, в свою чергу, пішла на зустріч і ініціювала процес переговорів з ліквідатором Львівського автобусного заводу. Як ми знаємо, ЛАЗ зараз знаходиться в процесі ліквідації. Там є комісія, комітет кредиторів, представники державної податкової інспекції, банки, які надавали кредити ЛАЗу, і ще кілька фірм у цьому переліку. Ключові голоси належать державній податковій інспекції. Зараз ведуться переговори, щоби передати в користування Львівській міській раді цю сакральну споруду. ЛМР хоче вжити негайних заходів щодо ремонту даху цієї споруди, тому що 20 серпня 2019 року на території монастиря відбулася масштабна пожежа. Я вважаю що це був підпал. І навіть ліквідатор ЛАЗу визнав що це був підпал невідомими людьми. Я вважаю, що ці люди, які влаштували це, хотіли, аби пам’ятка була знищена. Зараз потрібні негайні заходи для відновлення та збереження костелу Матері Божої Шкаплерної  та монастиря Кармелітів босих.

Чи буде виставлятись на торги ця будівля у зв’язку з банкрутством ЛАЗу і чи є можливість викупити будівлю або передати її релігійній громаді, чи все ж таки там буде забудова?

На сьогоднішній день, переговори ще ведуться. Міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що з часом споруду передадуть місцевій громаді. Зараз буде підписаний договір на три роки за символічну плату (кажуть, що це 1 гривня в рік). У нас недосконале законодавство в сфері охорони архітектурної спадщини, закон сирий. Я сподіваюся, що скоро там відбудуться зміни. Вважаю, оскільки ЛАЗ зараз в стадії банкрутства, і більшість голосів в комітеті кредиторів належить державній фіскальній службі, то місто має право забрати цей костел забрати у свою власність за символічну плату.

Comment here